Tutaj jesteś

Trubadurzy – epoka w historii muzyki rozrywkowej

21 października 2018 Muzyka Trubadurzy – epoka w historii muzyki rozrywkowej


Można śmiało stwierdzić, że powstanie i cała długa historia działalności grupy Trubadurzy jest prawdziwą epoką dla polskiej sceny muzycznej. Jej początki stanowiły punkt zwrotny, ponieważ to właśnie oni wprowadzili do polskiej muzyki światowe trendy oraz połączyli je ze stylistyką muzyki słowiańskiej w taki sposób, że powstały przeboje idealnie wpisujące się gust krajowego odbiorcy. Dzięki różnorodnym wpływom na tworzone piosenki, czerpanym z tego co najlepsze w światowej muzyce, Trubadurzy podbili polskich słuchaczy i przetrwali na rynku muzycznym niemal sześć dekad.

W jakich okolicznościach powstał zespół Trubadurzy?

Za początek działalności grupy uznaje się rok 1963, kiedy Krzysztof Krawczyk, Marian Lichtman, Sławomir Kowalewski, Jerzy Krzemiński i Bogdan Borkowski założyli pierwszy skład zespołu, który rozpoczął działalność koncertową w roku 1964. W późniejszych latach skład zespołu zmieniał się, by ostatecznie w 1967 roku ustabilizować się. Głośno o grupie zrobiło się po nagraniu piosenki tytułowej do kultowego serialu „Wojna domowa”. Dalej historia zespołu to pasmo sukcesów muzycznych nie tylko w Polsce, ale także w wielu krajach na całym świecie, w tym Szwecji, Chinach i Wietnamie. Trubadurzy nagrali dużą ilość przebojów, które zawsze były świetnie przyjmowane przez publiczność zarówno radiową jak i festiwalową.

Jakie style muzyczne miały wpływ na twórczość Trubadurów?

Grupa zapoczątkowała na rynku polskim popularność kilku światowych trendów muzycznych, o których w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych nie było słychać ze względów politycznych. Pierwszym kierunkiem, w którym podążyli muzycy był rhythm and blues oraz rock and roll, ale czerpali oni pełnymi garściami również z innych gatunków, dzięki temu ich piosenki były zróżnicowane w stylu i znajdowały szeroką gamę odbiorców. Na tamte czasy Trubadurzy byli prekursorami nowych trendów muzycznych w Polsce, im krajowa fonografia zawdzięcza rozwój i przybliżenie do kultury muzycznej charakterystycznej dla światowych artystów scen estradowych.

Jak rozwijała się kariera Trubadurów w ciągu pięciu dekad?

Począwszy od lat sześćdziesiątych każda dekada przynosiła zmiany w składzie zespołu, ale także nowe piosenki, które natychmiast stawały się wielkimi przebojami. Melodyjna linia, dobre, chwytliwe teksty oraz profesjonalne instrumentarium i doskonały głos Krzysztofa Krawczyka składały się na drogę do osiągnięcia sukcesu. Pod koniec lat siedemdziesiątych z grupy odszedł Krawczyk, jej charakter zmienił się, ale jednak przetrwała i w niezłej kondycji tworzy i występuje do dzisiaj. Wprawdzie są to koncerty okazjonalne i niezbyt częste, ale wciąż zespół ma ogromne rzesze fanów, którzy chętnie na nie przychodzą. Obecny skład zespołu to: Sławomir Kowalewski, Marian Lichtman, Piotr Kuźniak oraz Jacek Malanowski.

Jak doceniana była twórczość zespołu Trubadurzy?

Trubadurzy to zespół, który posiada ogromne zasługi dla rozwoju polskiej muzyki rozrywkowej, jego niepodważalny wkład w tworzenie nowych kierunków oraz przybliżanie polskiemu odbiorcy światowych trendów został wielokrotnie wyróżniony prestiżowymi nagrodami. Piosenki były nagradzane laurami festiwalowymi, ale najcenniejsze nagrody państwowe zespół otrzymał w latach 2011 i 2017. Pierwszym z odznaczeń, które otrzymał każdy członek grupy był Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” nadany przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego, a drugim najwyższe odznaczenie w tej kategorii, czyli Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Jak przenieść zdjęcia z telefonu na telefon? Poradnik krok po kroku

Redakcja

Pasjonatka cyfrowej rozrywki i codziennych inspiracji, łącząca miłość do muzyki, technologii i wszystkiego, co sprawia, że codzienność staje się wyjątkowa. W moich wpisach na blogu https://emimusic.pl/ znajdziesz zarówno recenzje najnowszych gier i gadżetów, jak i przemyślenia na temat tego, jak nowoczesne technologie wpływają na nasze życie.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?