Co się stało z dzisiejszą muzyką? Muzyka współczesna

Nastała era artystów sezonowych, to znaczy takich, którzy są na topie przez rok może dwa, na pewno nie na długo po czym większość o nich zapomina. Dlaczego tak się dzieje skoro początkowo utwory te mają mnóstwo fanów, a artyści wielbicieli? Rozważmy to przede wszystkim od strony przesłania obecnych utworów.

Muzyka współczesna – instrumenty

Pseudo artyści nie zwracają już większej uwagi na sens i piękne myśli płynące z ich dzieł, a nastawiają się głównie na komercję czyli korzystną sprzedaż. Oczywiście znajdują się osoby, które to kupują, a nawet uważają za piękne czy wartościowe. Jednak prawdziwi koneserzy muzyki widzą upadek dzisiejszej sceny zarówno od strony muzycznej jak i tekstowej. Prawdziwe instrumenty zastępowane są elektronicznymi dźwiękami, których stworzenie nie wymaga nadzwyczajnych umiejętności, czy lat treningu i szlifowania techniki jak niegdyś.

Muzyka współczesna – słowa

Utwory składają się z prostych zdań często bez większego sensu. Mają na celu głównie zapadanie w pamięć poprzez nieskomplikowane kombinacje słowne i częste powtarzanie poszczególnych frazesów. Muzyka ta sprawdza się głównie na zabawach tanecznych, dla mniej ambitnych słuchaczy. Jednak chcąc odpocząć czy zrelaksować się przy prawdziwej muzyce konieczne jest sięgnięcie po utwory starsze z dawnych lat, które pomimo tego, że tworzone w słabej jakości, bez nowoczesnej aparatury wciąż są znane na całym świecie, a nie chwilowe jak te obecne.

Jak powstaje muzyka współczesna?

Kiedyś stworzenie dobrego albumu wymagało wielu dni ciężkiej pracy, zaangażowania dużej ekipy ludzi, a przede wszystkim talentu i pasji. Muzyka ta wywołuje niesamowite emocje, przeżycia a co najważniejsze można przy niej odpocząć i oddać się przemyśleniom. Istnieje wiele takich utworów, które zna niemal każdy, pomimo iż nawet nie wie jaki mają tytuł. Właśnie to świadczy o poziomie ówczesnej twórczości, która trafiała do rzeszy ludzi. Interpretacja tekstów dawnych piosenek wymaga wkładu intelektualnego i dłuższego zastanowienia, co jest ogromnym kontrastem z dzisiejszym kiczem serwującym ludziom jedynie puste frazesy bez przesłania.

Podsumowanie

Znajdą się tacy, którym się to podoba, jednak większość prawdziwych fanów dobrej muzyki nie akceptuje dzisiejszego świata artystycznego. Ciężko temu zaradzić, tym bardziej, że muzykom nie zależy na pięknie ich dzieł, a na jak najszybszym zarobku. Na szczęście wciąż trafiają się perełki wśród wszechobecnego kiczu dzięki którym branża muzyczna ma szanse na odrodzenie.

Redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *