Edyta Górniak – przebieg kariery muzycznej

Edyta Górniak to jedna z najbardziej rozpoznawalnych polskich wokalistek. Urodzona w 1972 roku artystka po raz pierwszy wystąpiła w telewizji w programie „Śpiewać każdy może”, wykonując utwór „Stop” Sam Brown. W 1990 roku zdobyła wyróżnienie w Debiutach na opolskim festiwalu, jednak prawdziwą karierę rozpoczęła w słynnych musicalach „Do grającej szafy grosik wrzuć” oraz „Metro”, które wystawiane były przez warszawski Teatr Studio Buffo.

Wczesna kariera Edyty Górniak

Mimo ogromnego sukcesu tych przedsięwzięć („Metro” miało nawet swą premierę na Broadwayu), momentem przełomowym w działalności artystycznej piosenkarki był rok 1994. To właśnie wtedy Edyta Górniak nagrała utwór pt. „To nie ja”, z którym reprezentowała Polskę na 39. Konkursie Piosenki Eurowizji. Warto zaznaczyć, że był to pierwszy udział naszego kraju w tym festiwalu, a Edyta zajęła 2. miejsce, co do tej pory jest najwyższym polskim wynikiem osiągniętym na Eurowizji.

Wzrost popularności Edyty Górniak

Od tej chwili popularność wokalistki znacznie wzrosła. Cała Polska pokochała piosenkarkę o niebywałym głosie, a utwór „To nie ja” stał się prawdziwym hitem. Edyta Górniak wykorzystała ten moment, wydając wkrótce swoją debiutancką płytę studyjną. Krążek „Dotyk” ukazał się w 1995 roku i niemal z miejsca osiągnął ogromny sukces – album rozszedł się w półmilionowym nakładzie, co dało mu status multiplatyny, a artystka została nagrodzona Fryderykiem w kategorii „Debiut roku”. To właśnie z tego wydawnictwa pochodzą kolejne, znane wszystkim do dziś przeboje – wśród nich największą popularność zyskał tytułowy „Dotyk” oraz „Jestem kobietą”. W 1995 roku pierwsze miejsca list przebojów zajmował również utwór „Kolorowy wiatr” ze ścieżki dźwiękowej do filmu „Pocahontas”.

Edyta Górniak kariera zagraniczna

Edyta Górniak nie skupiła się jedynie na karierze w Polsce. W 1997 roku wydała kolejny album – tym razem był to krążek zatytułowany po prostu „Edyta Górniak”, za który artystka otrzymała w kraju platynową płytę. Cały materiał wykonany był w języku angielskim, a singiel „One & one” stał się bardzo popularny w Europie. Inne, znane utwory z tego krążka to „Anything” i „When you come back to me”. Album osiągnął międzynarodowy sukces, szczególnie w Portugalii, Szwajcarii i Skandynawii. Doczekał się nawet edycji japońskiej, gdzie wydano go jako „Kiss Me, Feel Me”. Ostatecznie rozszedł się łącznie w niemal półmilionowym nakładzie. W Polsce została wydana również jego edycja specjalna, zawierająca m.in. duet z Jose Carrerasem.

Muzyka filmowa

Rok 1998 to wielki sukces przebojów „Dumka na dwa serca”, pochodzącego z filmu „Ogniem i mieczem” oraz „Lustro” z bajki Disneya pt. „Mulan. Dwa lata później Edyta Górniak zaprezentowała pierwszą w dorobku koncertową płytę „Live ’99”. Na albumie znalazły się wykonywane podczas trasy koncertowej po kraju utwory z poprzednich, studyjnych krążków. Płytę promował singiel „Stop”. Kolejne dokonanie wokalistki to album „Perła” z 2002 roku, osiągający status złota. Jego międzynarodową wersją jest wydana rok później płyta „Invisible”, a pochodzący z niej singiel „Impossible” zyskał uznanie m.in. w Austrii, Niemczech i Szwajcarii.

Edyta Górniak – hymn

W 2002 roku Edyta Górniak wykonała hymn przed meczem piłkarskiej reprezentacji polski na Mistrzostwach Świata w Korei. Dwa lata potem urodziła syna i nieco wycofała się z życia publicznego. W 2007 roku wydała płytę „E.K.G”, która pokryła się platyną, natomiast rok później ukazało się wydawnictwo „Zakochaj się na święta w kolędach”. Ostatni nagrany przez wokalistkę krążek to „My” z 2012 roku. W międzyczasie Edyta Górniak brała udział w specjalnych występach muzycznych, kampaniach reklamowych i programach telewizyjnych („Jak oni śpiewają”, „Bitwa na głosy”, „The Voice of Poland”, „Hit Hit Hurra” i „The Voice Kids”). Latem 2018 premierę miał singiel artystki „Tylko Ty”, pochodzący z filmu „Dywizjon 303. Historia prawdziwa.”

Redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *