Gdy mamy zamiar grać na jakimś instrumencie muzycznym, konieczny będzie dodatkowy zakup stroika

Nawet najlepszy instrument muzyczny najwyższej klasy nie zagra dobrze, jeżeli nie będzie dobrze nastrojony. Dlatego też, przed każdą sesją ze swoim instrumentem należy go dokładnie nastroić, by brzmiał on jak najlepiej.

Jaki stroik kupić?

Co prawda, niemal każdy instrument można nastroić aplikacją w telefonie, albo wzorcowymi dźwiękami z internetu, ale jest to dosyć niewygodne. O wiele lepiej mieć dedykowany, fizyczny stroik do instrumentów. Tutaj pojawia się sprawa o której warto jest wspomnieć. Można kupić tak zwany stroik do wszystkiego, czyli stroik chromatyczny. Można też kupić stroik dedykowany do danego instrumentu. Stroik chromatyczny charakteryzuje się tym, że jest w stanie rozpoznać wszystkie 12 półtonów pełnej oktawy. Oznacza to, że możemy nim nastroić praktycznie dowolny instrument, ale musimy oczywiście wiedzieć jakie dźwięki wchodzą w skład jego stroju. Używanie stroika do konkretnego instrumentu jest z pewnością prostsze, ale jeżeli mamy na przykład stroik do gitary, a chcemy kupić ukulele, to stroik do ukulele musimy kupić osobno.

Więcej informacji

Tak samo zresztą działa stroik do skrzypiec i każdego innego instrumentu strunowego. Ma on po prostu zapisane w pamięci jedynie te dźwięki, które standardowo wchodzą w skład stroju danego instrumentu. Nie dość więc, że przykładowym stroikiem do gitary nastoimy tylko i wyłącznie gitarę, to jeszcze nastroimy ją tylko i wyłącznie w standardowym stroju, nie w strojach alternatywnych. Jeżeli więc znamy się chociaż trochę na teorii muzyki, wiemy jakie dźwięki następują po sobie i jak są nazywane, o wiele lepszym stroikiem do wielu instrumentów będzie jeden stroik chromatyczny. Bez względu na to jaki stroik wybierzemy, praktycznie każdy sklep muzyczny, czy to internetowy czy stacjonarny, zawiera szeroki wybór stroików różnego typu.

e-vintage.pl

Redakcja