Głośne granie w plenerze – jak zapewnić prąd na koncercie?

Koncerty muzyczne to prawdziwy żywioł. Szczególnie te, które dotyczą zespołów zaliczanych do gatunku rock. Każdy miłośnik muzyki wie, że nawet najlepszy sprzęt grający, umożliwiający słuchanie muzyki z płyt lub z plików muzycznych, nie odda klimatu grania na żywo, jakiego można zaznać w czasie koncertu. Gdy do tego doda się jeszcze dodatkowe pozytywne wrażenia, jakie niesie za sobą ulokowanie koncertu w plenerze, to wspomnienia z takiego wydarzenia utkwią w pamięci zapewne na długie lata.

Prąd w plenerze

Aby jednak możliwe było zorganizowanie koncertu na łonie natury lub w innym miejscu, oddalonym od skupisk ludzkich, niezbędne jest zapewnienie jednego – dostępu do elektryczności. Bez prądu elektrycznego nie sposób bowiem wyobrazić sobie przeprowadzenie koncertu, szczególnie wtedy, gdy mają na nim wystąpić mistrzowie grania na elektrycznej gitarze.

Mobilne agregaty prądotwórcze

Skąd więc wziąć prąd w dzikiej głuszy, gdzie jedynym źródłem światła w nocy jest blask gwiazd i księżyca? Okazuje się, że technika znalazła rozwiązanie również i na tego typu problemy. Skąd więc wziąć prąd na koncercie? Odpowiedź można znaleźć, przyglądając się wyposażeniu… wozów strażackich.

Praktycznie każdy wóz bojowy ma bowiem w swoim ekwipunku agregat prądotwórczy, dzięki któremu możliwe jest dostarczenie zasilania w każdym miejscu. Wystarczy do tego zatankowanie zbiornika agregatu paliwem i uruchomienie go w sposób, jakim uruchamia się piłę spalinową, bądź też kosiarkę.

Myliłby się jednak ten, który pomyślałby, że nagłośnienie koncertowe zasilane jest z agregatów takich samych, jakie jeżdżą w strażackich wozach bojowych. O ile bowiem zasada działania wszystkich agregatów prądotwórczych jest z gruntu rzeczy taka sama, to jednak sposób budowy, wykończenie, rozmiary i przede wszystkim parametry, mogą być bardzo różne.

Profesjonalne agregaty prądotwórcze

Nie od dziś bowiem wiadomo, że moc nagłośnienia koncertowego wyrażana jest w dziesiątkach tysięcy watów, co z kolei pociąga za sobą konieczność zapewnienia zasilania elektrycznego o odpowiedniej mocy i to ze sporym zapasem. W czasie koncertu często bowiem zdarzają się skoki napięcia, powodowane przez sprzęt nagłaśniający.

Aby zapewnić prąd na organizowanym przez siebie koncercie nie trzeba jednakże od razu decydować się na zakup własnego agregatu. Tym bardziej, że profesjonalne urządzenie tego typu warte jest od kilkunastu do nawet kilkuset tysięcy złotych. Już na pierwszy rzut oka widać, że kosztu takiego nie są pokryć nawet najbardziej okazałe wpływy z koncertu.

Wynajem agregatów prądotwórczych

O wiele prostszym i tańszym rozwiązaniem jest za to skorzystanie z firm, oferujących wynajem agregatów prądotwórczych, w mocach zapewniających odpowiednie zasilenie koncertu plenerowego. Agregaty są wynajmowane na takich samych zasadach jak podesty sceniczne i kolumny głośnikowe. Co więcej zazwyczaj wynajmem wszystkich wymienionych urządzeń zajmuje się jedna firma, toteż wynajęcie wszystkiego w pakiecie powinny być relatywnie tańsze, niż wynajmowanie poszczególnych elementów w odrębnych firmach.

Agregaty oferowane na polskim rynku mają charakter mobilny, co oznacza, że mogą być dostarczone w każde pożądane miejsce. Co więcej ich kompaktowy charakter sprawia, że zajmują stosunkowo niewiele miejsce i są wygodne w użytkowaniu, dając nieograniczone możliwości w organizowaniu koncertów w nietypowych miejscach.

Redakcja