Muzyczna Nagroda Grammy

Przyznawane corocznie przez amerykańską Narodową Akademię Sztuki i Techniki Rejestracji, honorują artystów za ich osiągnięcia w muzyce oraz wkład w jej rozwój. Nagrody Grammy są poniekąd uważane za muzyczne Oskary ze względu na system nominacji i honorowanie artystów nagrodami. Miejsce przyznawania statuetek ulegało zmianom, ale najczęściej bo ąż 31 raz miejscem tym było Los Angeles.

Historia nagrody Grammy

Po raz pierwszy nagrody zostały przyznane w 1958 roku, gale odbywają się corocznie w okolicach stycznia. Statuetki przyznaje się w wielu kategoriach, lecz do najważniejszych zalicza się takie jak album roku, utwór roku, kompozytor roku oraz najlepszy nowy artysta, który zaistniał na scenie muzycznej. Obecnie przyznawanie nagród jest krytykowane przez dość szeroką rzesze artystów, ze względu na postęp komercyjny i to że ich dokonania zamiast pozostać wyróżnionymi, szufladkuje się, a osoby trzecie nie związane z przemysłem zarabiają pieniądze na ich talentach.

Opinia o nagrodzie Grammy i gali

Pomimo krytyki nagrody Grammy cieszą się nie słabnącą popularnością wśród amerykańskiego społeczeństwa i pozostają jednak dość specyficznymi nagrodami w swoim gatunku, a ich celem jest uwiecznienie coroczne artystów najbardziej wyróżniających się spośród innych. Obecnie została zmniejszona liczba przyznawanych nagród do 78, ze względu na słowa krytyki. Artystą, który otrzymał największą liczbę nagród w przemyśle muzycznym jest Sir Georg Solti, sławny węgierski dyrygent. Proces nominacji do nagród odbywa się poprzez Internet, a po dokonaniu zgłoszenia, jest następnie oceniany przez ponad 150 ekspertów z przemysłu muzycznego, z danych dziedzin aby określić czy prace trafiły do odpowiedniej kategorii oraz czy nie ma plagiatów.

Zasady oceniania

Członkowie akademii oceniają bardzo surowo, a ich możliwości ograniczają się tylko do pewnej sfery, działając na odpowiednich zasadach i ich przestrzegając. Do każdej kategorii nominowanych jest pięć podmiotów, a nominacje ustala akademia. Do liczenia głosów oddanych na kandydatów wynajmuje się specjalną firmę, która zajmuje się taką pracą profesjonalnie, aby nie posądzać akademii o brak rzetelności i żeby umożliwić innym możliwość zarobku.

Redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *