Zabawka dla 4-latka — jak wybrać zabawkę dla małego dziecka?

Jaka zabawka dla 4-latka najlepiej sprawdzi się jako prezent dla dziecka? Czterolatki

charakteryzują się wielką ciekawością świata i uwielbiają poznawać otoczenie. Dzieci w wieku 4 lat zadają dziennie mnóstwo pytań i coraz chętniej próbują nowych rzeczy. Jak zaciekawić malca i zająć jego uwagę, przy okazji wpływając pozytywnie na jego rozwój? Doradzamy! 

Jaka zabawka dla 4 latka będzie odpowiednia? 

Odpowiednia zabawka dla 4-latka powinna rozwijać jego potrzeby intelektualne, zaspokajać ciekawość i rozwijać umiejętności. Czteroletnie dziecko potrafi już obsługiwać proste narzędzia, układać elementy i rysować. Przed zakupem warto sprawdzić jakie zabawki pomogą mu wzrastać mądrze każdego dnia. Oto kilka pomysłów: 

  • Klocki i układanki — Jako zabawka dla 4-latka świetnie sprawdzają się wszelkiego rodzaju klocki i zabawki logiczne wymagające dopasowywania lub ustawiania w określonym porządku elementów. Takie zabawki mogą uczyć dziecko liczenia i czytania w przyjemny sposób — w końcu nauka przez zabawę jest najlepsza! 
  • Drewniane klocki —  Klocki przedstawiające zwierzęta, lub te zupełnie minimalistyczne, pozwalające na tworzenie indywidualnych kompozycji i budowli umożliwiają zajęcie uwagi dziecka przez wiele godzin. Układanie budowli z klocków rozwija wyczucie przestrzenne dziecka i przynosi wiele radości za każdym podejściem do tematu. 
  • Układanki 3D — Dobrą zabawką dla 4-latka są także układanki 3D składające się z mniejszych elementów oraz zestawy do tworzenia obrazków ze sznurka, nawlekania koralików lub lepienia z plastycznej masy wszystkiego, co podpowie wyobraźnia. 
  • Klasyczne puzzle —  Zabawka dla 4-latka, która sprawdzi się przy wspólnym układaniu z rodzicem lub rodzeństwem, zwłaszcza jeśli zawiera wiele elementów. Nie wyręczaj dziecka przy układaniu! W razie potrzeby podpowiadaj, ale daj mu samodzielnie dopasowywać elementy — pomoże mu to w nauce rozwiązywania problemów i podbuduje jego pewność siebie. 

Mądra zabawka dla 4-latka 

Na często występujące zjawisko tak zwanego buntu czterolatka pomogą zabawki

uprzyjemniające codzienne czynności, takie jak higiena — mycie zębów i kąpiel, przygotowywanie posiłków i jedzenie, a nawet sprzątanie. Do zabaw podczas kąpieli

świetnie nada się wodoodporna zabawka dla czterolatka taka jak pistolet na wodę, armatka,

rybki do łowienia, świecące, pływające kostki, a nawet dmuchany wieloryb, z którego wcale

nie trzeba korzystać tylko w wannie! Naukę obowiązków domowych wspomogą zabawki dla czterolatka imitujące niewielką kuchnię, przedmioty służące do sprzątania lub laboratorium małego chemika. Pomogą zamienić w zabawę proste czynności, a przy okazji odkryć nowe zainteresowania. Może dziecko z czasem odkryje talent fryzjerski, kulinarny lub naukowy? 

Zabawka dla 4-latka —  bezpieczeństwo przede wszystkim 

Zabawka dla 4-latka, niezależnie od jej formy i wielkości powinna być bezpieczna dla

dziecka i posiadać odpowiednie atesty. Materiał, z którego wykonana jest zabawka powinien być bezwzględnie nietoksyczny, a kształt zabawki pozbawiony ostrych kątów. Warto zwrócić uwagę na zabawki w całości lub choćby częściowo wykonane z naturalnych surowców — drewna, lnu i innych. Kontakt z tego rodzaju materiałami jest przyjemniejszy, niż z plastikowymi, sztucznie barwionymi zabawkami. Jeśli mimo wszystko wybierzemy zabawkę dla 4-latka wykonaną z tworzywa upewnijmy się, że jest ono wytrzymałe, a w przypadku ewentualnego uszkodzenia nie będzie stanowiło zagrożenia dla dziecka. 

Redakcja