Zespół Raz Dwa Trzy

Grają specyficzny rodzaj muzyki, łączący rock ze współczesną poezją. W ich twórczości można wyczuć wpływ folku, który idealnie komponuje się z całością. Zespół Raz Dwa Trzy – bo o nim mowa – na polskiej scenie obecny jest już prawie trzydzieści lat.

Założenie zespołu Raz Dwa Trzy

Zespół został założony w lutym 1990 roku, za sprawą Adama Nowaka, Grzegorza Szwałka, Jacka Olejarza i Jacka Ograbka – studentów Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Zielonej Górze. Z powstaniem grupy wiąże się ciekawa historia, bowiem ówczesnym studentom pomysł założenia grupy pojawił się przy wódce… Utwory jakie wykonywał wówczas zespół były bardzo proste, w związku z czym koledzy nie potrzebowali wielu prób, by je opanować. Ciekawostką niech będzie fakt, że na początku działalności muzycy grali na pożyczonych instrumentach, sprzęt z prawdziwego zdarzenia zakupili dopiero za pieniądze po swoim pierwszym poważnym sukcesie, o którym poniżej.

Zespół z miejsca potwierdził, że może zamieszać na polskiej scenie muzycznej. Już w trzy miesiące po powstaniu Raz Dwa Trzy wygrał 26 Festiwal Piosenki Studencki w Krakowie. Muzycy zarobili z wygranej 4 i pół miliona złotych, co w tamtych czasach było znaczną kwotą, którą zespół przeznaczył na zakup profesjonalnego sprzętu muzycznego.

Pierwsza płyta zespołu Raz Dwa Trzy

Rok po założeniu zespołu ukazała się jego pierwsza płyta pod tytułem „Jestem Polakiem”. Jak dotąd Raz Dwa Trzy wydał 7 albumów. Oprócz wcześniej wspomnianego „Jestem Polakiem” ukazały się jeszcze „To ja” (1992), „Cztery” (1994), „Sufit” (1996), „Niecud” (1998), „Trudno nie wierzyć w nic” (2003), „Skądokąd” (2010). Warto dodać, że dwa ostanie krążki okryły się platyną. Zespół wydał również cztery albumy koncertowe („Czy te oczy mogą kłamać” z 2002 roku, „Młynarski” z 2007 roku i „Raz Dwa Trzy – Dwadzieścia” wydany z okazji dwudziestolecia powstania zespołu również okryły się platyną, w tym album „Młynarski” podwójną), jedną kompilację i dwadzieścia trzy single.

Raz Dwa Trzy jest laureatem wielu prestiżowych nagród polskiej sceny muzycznej. Zespół dwukrotnie zwyciężał w plebiscycie Grupa Roku w 2003 i 2008 roku, w 2003 piosenka „Trudno nie wierzyć w nic” otrzymała nagrodę Piosenki Roku, dwukrotnie płyta zespołu uznana została za Album Roku w Polsce, a w 2003 na ręce kapeli trafiła nagroda za Produkcję Muzyczną Roku. Dodatkowo w bardzo udanym dla Raz Dwa Trzy roku 2003 nagrodę Wokalisty Roku odebrał lider zespołu Adam Nowak.

Charyzmatyczny wokalista

Mówiąc o grupie Raz Dwa Trzy, nie sposób nie wspomnieć o Adamie Nowaku – wokaliście, gitarzyście i twórcy tekstów zespołu. Charyzmatyczny wokalista zanim stanął na scenie muzycznej, występował w studenckich kabaretach. Oprócz liderowania w Raz Dwa Trzy, Nowak jest twórcą muzyki do filmu Jerzego Stuhra „Historie Miłosne”, za którą to otrzymał nagrodę na 22 Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. W 2005 roku został nagrodzony za całokształt twórczości Nagrodą im. Jacka Kaczmarskiego na Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie.

Adam Nowak znany jest ze swojej religijności, której daje świadectwo. O jego szczególnym stosunku do religii można przeczytać w wydanym w 2004 roku wywiadzie rzece pod tytułem „Trudno nie wierzyć w nic”, gdzie dowiadujemy się między innymi o wpływie swoich doświadczeń duchowych na jego twórczość.

Muzyka Alternatywna

Muzyka tworzona przez Raz Dwa Trzy uznawana jest za alternatywną. We współczesnym świecie utwory zespołu nie są łatwe w odbiorze, a mimo to podczas jego koncertów brakuje wolnych miejsc. O specyficznym charakterze grupy świadczy nawet jej oficjalna strona internetowa, bardzo różniąca się od standardowych witryn gwiazd polskiej sceny muzycznej.

Redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *