Zespół Dżem został założony w 1973 roku w Tychach przez dwóch Braci Otrębów, jednakże najbardziej jest on kojarzony dzięki charyzmatycznemu wokaliście Ryszardowi Riedlowi, który dołączył do grupy w grudniu tego samego roku. Dżem jest zaliczany do najważniejszych zespołów rockowo-bluesowych na polskiej scenie i po dzień dzisiejszy ma rzeszę oddanych fanów.
Początki twórczości zespołu Dżem
Mimo, że zespół został założony początkiem lat siedemdziesiątych to bardzo długo jego działalność miała charakter czysto amatorski. Nawet nazwa była inna – początkowo zespół nazywał sam siebie Jam i grywał głównie covery zagranicznych grup, jednak przy okazji jednego z koncertów organizator błędnie wydrukował plakat z ich nazwą. I tak Jam stałem się Dżemem, co przyjęło się wśród fanów i w grupie. Owszem, grupa występowała na festiwalach (między innymi udany debiut na festiwalu w Jarocinie) i grywała koncerty, ale aż do 1985 roku nie okazała się żadna ich oficjalna płyta. W październiku 1985 roku ukazuję się pierwsza oficjalna płyta pod tytułem „Cegła” i z miejsca zdobywa tytuł kultowej. Do dzisiaj jest to jedna z najchętniej kupowanych płyt zespołu, na której to znajdują się takie hity jak: Czerwony jak cegła czy Whisky. Po wydaniu debiutanckiej płyty zespół intensywnie koncertował, zarówno w Polsce jak i za granicą, zdobywając coraz to większą popularność. Końcówką ’85 roku zespół wydaje singiel oraz nagrywa pierwszy teledysk do piosenki „Naiwne pytania”.
Kolejna płyta zespołu Dżem
Około pół roku po ukazaniu się pierwszego albumu, Dżem idąc za ciosem wydaje następną płytę nazwaną „Zemstą Nietoperzy”, na której to znajduje się między innymi wspomniane wyżej „Naiwne pytania”. W między czasie nasilają się problemy Ryśka z narkotykami, w związku z czym coraz rzadziej występuję przed publicznością. Wokalistę muszą zastępować między innymi Tadeusz Nalepa czy Ireneusz Dudek. Pod koniec lat osiemdziesiątych Dżem już oficjalnie koncertował bez Ryszarda Riedla, gdyż ten został usunięty z zespołu w związku z jego problemami.
24 czerwca 1989 roku w Krakowskim Spodku ma miejsce jubileuszowy koncert zespołu zorganizowany z okazji dziesięciolecia Dżemu. Na scenie pojawiają się gwiazdy muzyki rockowej i bluesowej w Polsce.
2 lata później (1991 rok) zostaje wydana płyta „Detox” uważana za jedną z najlepszych w dorobku zespołu.
Ostatnia płyta z Ryszardem Riedlem
Ostatnią płytą nagraną wraz z Ryśkiem Riedlem był Autsajder, ponieważ jego coraz poważniejsze problemy z uzależnieniem od narkotyków nie pozwalały na regularna pracę z zespołem. Ich ostatnim wspólnym koncertem był koncert w Krakowie w marcu 1994 roku. Kilka miesięcy później Ryszard Riedel już nie żył – zmarł z powodu niewydolności serca, spowodowanej uzależnieniem od używek.
W latach późniejszych Dżem koncertował z Jackiem Dewódzkim (do 2000 roku) a od 2001 do czasów obecnych wokalistą zespołu jest Maciej Balcar.
Czasy obecne
Zespół Dżem ciągle koncertuje i nagrywa płyty oraz cieszy się sporą popularnością. Oczywiście w pamięci wielu Dżem to na zawsze będzie Rysiek, jednakże nawet po jego odejściu grupa odnosiła spore sukcesy.
Dżem na stałe wpisał się w kulturę polskiej muzyki i stał się jednym z najbardziej kultowych zespołów. Na temat twórczości grupy powstały książki, opracowania, filmy, dokumenty czy nawet musicale. Jest to zespół, który przetrwał upływ czasu i różne zawieruchy po drodze, o czym mogą zaświadczyć jego wierni fani. Wśród słuchaczy grupy znajdziemy osoby, które pamiętają początki zespołu, ale także młodszych słuchaczy, ponieważ teksty Dżemu są uniwersalne i ponadczasowe, stąd ich niesłabnąca popularność.