Tutaj jesteś

Historia zespołu BAJM

18 października 2018 Muzyka Historia zespołu BAJM


Bez wątpienia jednym z najpopularniejszych polskich zespołów jest Bajm. Początki tej grupy, grającą klasycznego pop-rocka, sięgają końcówki lat siedemdziesiątych. Bajm wywodzi się z Lublina i to właśnie tam, wiosną 1978 roku, został założony przez kilku znajomych. Byli nimi rodzeństwo: Beata i nieżyjący już gitarzysta Jarosław Kozidrak, a także ich kolega Andrzej Pietras, który po pewnym czasie został mężem wokalistki. Wkrótce skład zespołu uzupełnił się o dodatkowego gitarzystę (Marek Winiarski) i basistę (Anadrzej Grądkiewicz). Warto przy okazji dodać, że nazwa Bajm nie jest przypadkowa – wzięła się po prostu z połączenia pierwszych liter imion osób, które założyły zespół – Beaty, Andrzeja, Jarosława i Marka. Oczywiście grupa przez lata przechodziła rozmaite przeobrażenia, a jej skład ulegał zmianom. Dziś Bajm tworzą: wokalistka Beata Kozidrak, grająca na instrumentach klawiszowych Maria Dobrzańska, gitarzyści Piotr Bielecki i Adam Drath, perkusista Krzysztof Nieścior oraz basista Artur Daniewski.

Pierwsze sukcesy zespołu BAJM

Bajm nie musiał długo czekać na sukcesy. Te pojawiły się dosłownie kilkanaście tygodni po rozpoczęciu działalności. Prawdziwym przełomem był opolski festiwal w 1978 roku – to właśnie wtedy Bajm, wykonując znany do dziś przebój „Piechotą do lata”, zajął wysokie, drugie miejsce na tamtejszym konkursie Debiutów. Beata Kozidrak stała się niekwestionowaną gwiazdą, a kolejne płyty zespołu zyskiwały wielką popularność. Szczególnie udane dla grupy były lata osiemdziesiąte. Bajm tworzył wówczas utwory w nieco bardziej rockowej lub pop-rockowej odsłonie. Hity z tego okresu, jak choćby „Co mi Panie dasz”, „Nie ma wody na pustyni”, „W drodze do jej serca”, „Różowa kula” czy też „Żal prostych słów” śpiewał cały kraj. Ówczesna twórczość Bajmu kojarzy się również z przebojem „Józek, nie daruję Ci tej nocy”, który miał ogromy wpływ na jeszcze większy wzrost popularności grupy. Zespół dzięki temu utworowi zyskał nowych fanów. Jak wiele lat później wyjawiła wokalistka – był to tzw. protest-song, czyli muzyczny manifest, skierowany w tym wypadku do osoby Wojciecha Jaruzelskiego (w pierwotnej wersji tytuł przeboju brzmiał „Wojtek, nie daruję Ci tej nocy”, jednak Andrzej Pietras dokonał korekty). Piosenka ta wywołała zresztą w latach osiemdziesiątych niemałe zamieszanie i była powodem zakazu występów Bajmu na terenie Warszawy przez okres dwóch lat.

Najważniejsze płyty BAJM-u

Wydane w tamtych czasach płyty – debiutancki „Bajm”, a także „Martwa woda” – zyskały sporą sympatię słuchaczy. Oba wydawnictwa pokryły się złotem, co świadczyło o ich ogromnej popularności. Podobnie było z krążkiem „Chroń mnie”, na którym znalazły się kolejne, śpiewane do dziś hity, czyli „Dwa serca, dwa smutki” i „Płynie w nas gorąca krew”. Początek lat dziewięćdziesiątych przyniósł słynną „Białą Armię” oraz platynową płytę „Płomień z nieba”, na którym znalazł się kolejny, znany wszystkim przebój pt. „Ta sama chwila”. Bajm równie mocno wszedł w XXI wiek. Lata 2000 zespół powitał najpierw krążkiem „Szklanka wody”, który rozszedł się w ogromnym nakładzie, zyskując miano podwójnej platyny, a następnie wydawnictwem „Myśli i słowa”. Na listach przebojów królowały wówczas hity grupy, czyli utwory tytułowe z obu płyt oraz „Modlitwa o złoty deszcz”.

Ostatnia płyta BAJM

Ostatnią studyjną płytą wydaną przez Bajm jest „Blondynka” z 2012 roku. Zespół stale koncertuje, a chętnych na obejrzenie występów na żywo nie brakuje. W 2015 ukazało się koncertowe wydawnictwo „Bajm Live – Akustycznie”. Wokalistka Beata Kozidrak w międzyczasie zajmuje się również solową karierą.

Jak przenieść zdjęcia z telefonu na telefon? Poradnik krok po kroku

Redakcja

Pasjonatka cyfrowej rozrywki i codziennych inspiracji, łącząca miłość do muzyki, technologii i wszystkiego, co sprawia, że codzienność staje się wyjątkowa. W moich wpisach na blogu https://emimusic.pl/ znajdziesz zarówno recenzje najnowszych gier i gadżetów, jak i przemyślenia na temat tego, jak nowoczesne technologie wpływają na nasze życie.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?