Muzyka dobra na stres

Ludzie korzystają z różnych form relaksu. Jedni uprawiają sport, inni wolą spędzać czas w domu przed telewizorem. Wśród różnorodnych zainteresowań, jakim poświęcamy się dla relaksu jest muzyka.

Różne gatunki

Odkrywając coraz nowsze utwory możemy również odnaleźć jej różnorodne gatunki i stylistyki. Najprostszą typologią muzyki jest podział klasyfikujący ją na poważną i rozrywkową. Pierwszą możemy dalej rozróżniać ze względu na epoki (począwszy od starożytnej, przez średniowieczną, renesansową aż do współczesnej) czy zastosowane techniki kompozytorskie (technika dodekafoniczna czy serialna); drugą zaś ze względu na gatunki (jazz, pop, rock itd.).

Relaks przy muzyce

Wybierając swój ulubiony gatunek muzyczny możemy się najbardziej zrelaksować. Można również w internecie odnaleźć nagrania stworzone specjalnie po to aby przynosiły wytchnienie starganym nerwom. Muzyka relaksacyjna, która ostatnio staje się coraz bardziej popularna jest specyficzna pod kilkoma względami. Odpowiednia dynamika utworów, tempo oraz czas trwania są specjalnie dopasowane tak, aby słuchający ją ludzie zostali uspokojeni, odstresowani. Ciekawe jest też zastosowanie jej przy zasypianiu. Dzięki niej niektórzy łatwiej zasną i rano obudzą się bardziej wypoczęci.

Redakcja