Zespołu T.Love raczej nie trzeba nikomu przedstawiać – na stałe wpisał się do historii polskiej muzyki rozrywkowej jako przedstawiciel rocka i punk-rocka. Grupa sprzedała mnóstwo płyt i zagrała tysiące koncertów, również zagranicą. Poza Europą ,T.Love wyjeżdżał z występami także do USA. Do dziś zespół cieszy się wielką popularnością, mimo że w 2017 roku zapadła decyzja o zawieszeniu działalności.
Początki zespołu T.LOVE
T.Love został założony w latach osiemdziesiątych. Dokładnie w styczniu 1982 roku doszło do nawiązania współpracy między paroma kolegami z IV Liceum Ogólnokształcącego w Częstochowie. Byli nimi wokalista Zygmunt Staszczyk (znany powszechnie jako Muniek), gitarzysta Janusz Knorowski, klawiszowiec Dariusz Zając i perkusista Jacek Wudecki. Pierwsza nazwa bandu – Teenage Love Alternative – funkcjonowała jedynie przez pierwszych kilka lat. Dopiero od 1989 roku zaczęto używać jej skróconej wersji.
Wraz z upływem czasu zespół nieco zmieniał się. Początkowo grał zdecydowanie w klimacie punk-rocka, występując m.in. na słynnym, jarocińskim festiwalu w 1984 roku. Koncert ten został zresztą zarejestrowany i stał się materiałem pierwszej kasety T.Love pt. „Nasz Bubelon” (inna nazwa wydawnictwa to „Nasz Babylon”). Kaseta ta nie trafiła jednak wówczas do oficjalnej sprzedaży – można ją było zdobyć jedynie na koncertach. W kolejnych latach styl zespołu ewoluował. Znaleźć można w nim nie tylko typowego rocka czy punk, ale również elementy pop-rocka, popu, rock’n’rolla i reggae.
T.LOVE – skład
Rotacjom ulegał również skład. Na przestrzeni lat doszło w tej kwestii do bardzo wielu modyfikacji i przetasowań – T.Love, od momentu powstania, współtworzyło łącznie, na poszczególnych etapach, aż kilkudziesięciu muzyków. Ostatni skład uformował się 10 lat temu. Z pierwotnego składu w grupie pozostał jedynie wokalista Muniek Staszczyk. Poza nim aktualnie T.Love tworzy również m.in. gitarzysta Jan Pęczak, basista Paweł Nazimek oraz grający na perkusji, znany także z solowej kariery Sidney Polak.
Końcówka lat osiemdziesiątych to moment wydania pierwszej, oficjalnej płyty T.Love. Było to słynne „Wychowanie” z 1989 roku – jedno z najważniejszych muzycznych dzieł polskiej muzyki. Wkrótce nastąpiła nieoczekiwana przerwa w działalności zespołu, spowodowana emigracją Muńka Staszczyka. Wokalista zdecydował się na wyjazd do Anglii. Wbrew przypuszczeniom niektórych, sytuacja ta nie oznaczała definitywnego końca T.Love. Wręcz przeciwnie – gdy Staszczyk powrócił do kraju, postanowił wznowić zespół w zupełnie nowym składzie. Grupa znów zaczęła tworzyć. W latach dziewięćdziesiątych T.Love wydał aż sześć studyjnych płyt. Większość z nich pokryła się złotem, co oznaczało wówczas, że wydawnictwa te nabyło setki tysięcy ludzi. Pierwszym krążkiem powstałym po reaktywacji był „Początek miłości”. Na płycie znalazł się chyba najbardziej kultowy utwór T.Love, czyli słynna „Warszawa”. Późniejsze albumy przyniosły również sporą ilość przebojów, które znalazły się na pierwszych miejscach list przebojów. Wystarczy tu wymienić piosenki, takie jak „King”, „Bóg”, „I love you”, „1996”, „Jak żądło”, „Jest super” czy „Stokrotka” oraz cieszący się chyba największą popularnością w tamtym czasie hit „Chłopaki nie płaczą”.
Jubileusz 30-lecia T.LOVE
W 2012 roku T.Love zagrał trasę koncertową z okazji jubileuszu 30-lecia swojego istnienia. Ukazała się wówczas także płyta grupy, zatytułowana „Old is gold”. Krążek pokrył się platyną. Ostatni album zespołu to „T.Love” z 2016 roku. Rok później Muniek Staszczyk zdecydował się zawiesić działalność bandu. Wedle zapewnień wokalisty, nie jest wykluczone, że T.Love wróci za jakiś czas.